TÜRK SİNEMASI ARŞİVİ

Türk Sineması üzerine yapılacak araştırmalar kaynaklara erişim olanağına bağlı. Kaynaklara erişim ise araştırmacı için en önde gelen engel. Fakültemizin bir Dijital Kaynak türü olarak “Arşiv” çalışması bu zorlu engeli aşmakta alçakgönüllü bir katkı olarak görülmeli. İnternet erişimi olan herkes ücretsiz olarak bu kaynaklardan yararlanabilir. Aynı şekilde, Arşiv herkesten kaynak kabul eder ve onu herkesin yararlanabileceği bir formatta (tercihan Adobe Acrobat, .pdf dosyasi olarak) web ortamına aktarır. Arşiv’in gelişmesi sizlerden gelen yardım ve kaynaklarla mümkün olacaktır.

Eldeki kaynakların telif hakları sorunu olmamasına azami dikkat harcandı. Artık yayında olmayan, başka türlü herhangi bir erişim olanağı bulunmadığını düşündüğümüz kaynakları kullanıma açtık. Arşiv'in varoluş amacı, kar amacı gütmeden, bilim ve eğitim yararına araştırmalara olanak vermektir.(*) Yine de telif hakları sorunu olduğunu düşündüğünüz kaynakları lütfen bize bildirin. * "Telif hakları olan bir eserin haklı kullanımı" başlığında İnternet Hukuku bu kullanımın eğitim ve bilim amaçlı olarak mümkün olduğuna hüküm vermiştir. Av. Ali Osman Özdilek, İnternet ve Hukuk, Papatya Yayıncılık, 2002, s.78.

Nezih Erdoğan

ARAMA YARDIMI

"Aranacak" alanına yazdığınız sözcük, "Alanlar" seçiminize bağlı olarak çalışır. Yazar, başlık ve anahtar kelimeler seçeneklerinin en az birini seçmelisiniz.

Bağlaç seçimi, "Aranacak" alanına birden fazla kelime yazmanız durumunda fonksiyoneldir. "Tam Cümle" seçimi, yazdığınız kelime grubu ile birebir eşleşen kayıtları tarar. "Herhangi" seçimi ile, yazılan kelimlerden herhangi birini içeren tüm kayıtlar görüntülenecektir.

"Tarih" alanının tek bir bölmesinde bir yıl belirlemeniz durumunda, sadece o yıla ait kayıtlar görüntülenir. Her iki bölmede farklı yıllar belirleyerek, iki yıl arasında kalan tüm yıllara ait kayıtları görebilirsiniz. Eğer "Tarih" alanını kullanarak bir arama yapacaksanız; "Yayın Tipi" alanından "Tümü" dışında bir seçim yapmalı ya da "Aranacak" alanına aramanızla ilgili bir sözcük yazmalısınız. Aksi takdirde sorgulama sonucunuz boş dönecektir.